شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مطالعه ارتباط رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

– مقدمه:

به یک تعبیر ساده، حسابداری زبان تجارت می باشد. حسابداران با بهره گیری از مفاهیم، قواعد و روش­های خاص، اطلاعات اقتصادی مربوط به یک واحد اقتصادی را در قالب گزارش­های حسابداری در اختیار بهره گیری­کنندگان قرار می­دهند تا آنان بتوانند بر مبنای این اطلاعات اقدام به قضاوت و تصمیم­گیری آگاهانه بنمایند. گزارش سود و زیان یک واحد اقتصادی از انواع اطلاعاتی می باشد که حسابداران تهیه می­کنند و مورد توجه ویژه بهره گیری کنندگان قرار می گیرد.

در خط آخر گزارش سود و زیان، مبلغ سود خالص واحد اقتصادی ارائه می­گردد. این رقم چکیده عملکرد یک واحد اقتصادی را نشان می­دهد. بهره گیری کنندگان می­توانند بر پایه رقم سودی که حسابداران گزارش می­کنند چشم اندازی به عملکرد واحد تجاری و دورنمای آن در آینده داشته باشند. از سوی دیگر یکی از ویژگی­های مهم گزارش­های حسابداری، مقایسه پذیری آن با گزارش­های مربوط به واحدهای مشابه و با گزارش­های قبلی واحد اقتصادی مورد نظر می­باشد. اگر نتایج عملکرد اقتصادی در یک دوره با یک رقم خاص به نام«سود حسابداری»گزارش ­گردد، این امکان هست که نتیجه عملکرد اقتصادی یک واحد تجاری با نتیجه عملکرد واحد تجاری در دوره معین و یا با نتیجه عملکرد اقتصادی همان واحد تجاری با واحدهای تجاری دیگر مقایسه گردد. اما این پرسش مهم مطرح می باشد که آیا همه ویژگی­های عملکردی واحد اقتصادی در رقم سود حسابداری بازتاب می­یابد؟ آیا مواردی مثل ریسک تجاری شرکت که در تصمیم­های سرمایه گذاران مورد توجه قرار می­گیرد، در رقم سود خالص منعکس می­گردد؟ یا اینکه رقم سود خالص به تنهایی در اظهار پاره­ای ویژگی­های عملکردی مهم، خصوصا ویژگی­های غیر کمی ناتوان می باشد؟

در شرایط متغیر اقتصادی، اختصار کردن نتایج عملکرد یک دوره در یک شکل متحد و یکسان تقریباً ناممکن می باشد. علاوه براین صورت­های مالی ماهیتاً چند منظوره هستند و به این دلیل به گونه­ای طراحی شده اند تا نیاز طیف گسترده­ای از بهره گیری­کنندگان را برآورده نمایند. لذا تنها یک رقم سود گزارش شده برای همه بهره گیری کنندگان از صورت­های مالی با معنا نیست. از این رو تحلیل­گران مالی، برای رسیدن به رقم سود واقعی، سود خالص گزاش شده را تعدیل می­کنند.

مسأله مهم دیگری که بهره گیری کنندگان از صورت­های مالی با آن مواجه هستند، بالاخص آن دسته از آنهایی که معیار ارزیابیشان از عملکرد شرکت­ها فقط سود خالص گزارش شده آنهاست، پدیده«مدیریت سود»می باشد. محاسبه سود خالص یک واحد انتفاعی متأثراز روش­ها و برآوردهای حسابداری می باشد. اختیار اقدام مدیران در بهره گیری از اصول تحقق و تطابق، برآورد و پیش بینی و همچنین اعمال روش­هایی نظیر تغییر روش ارزیابی موجودی کالا، استهلاک سرقفلی، هزینه جاری یا سرمایه­ای تلقی کردن هزینه­های پژوهش و توسعه و تعیین هزینه مطالبات مشکوک الوصول مانند مواردی هستند که مدیران می­توانند از طریق اعمال آنها سود را تغییر دهند. از یک طرف بدلیل آگاهی بیشتر آنها از شرکت، انتظارمی رود بگونه­ای اطلاعات تهیه و ارایه گردد که وضعیت شرکت را به بهترین نحو منعکس کند. از طرف دیگر بنابه دلایلی نظیر ابقاء در شرکت، دریافت پاداش و… مدیریت واحد انتفاعی خواسته یا ناخواسته ممکن می باشد با دستکاری سود، وضعیت شرکت را مطلوب جلوه دهد. تحت چنین شرایطی سود واقعی با سود گزارش شده در صورت­های مالی مغایرت خواهد داشت. پس آن دسته از شرکت­هایی که قصد سرمایه گذاری در شرکت­های دیگر را دارند در ارزیابی تخصیص منابع مالی خود در شرکت­های فوق، بایستی علاوه بر کمیت سود، رفتارهای مدیریت سود آن شرکت­ها را نیز مدنظر قرار بدهند.

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

تحلیلگران مالی و شرکت­های سرمایه­گذاری که به عنوان عوامل اصلی بازار سرمایه محسوب         می شوند با در نظر گرفتن عامل رفتار مدیریت سود واحدهای انتفاعی باعث انتقال صحیح منابعشان شده و به دنبال آن افزایش رشد اقتصادی جامعه را به همراه خواهند آورد. هدف اصلی این پژوهش تعیین این موضوع می باشد که چه ارتباط­ای بین رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت اصلی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران هست؟

1-4-1)اهداف خاص پژوهش

اهداف خاص این پژوهش به تبیین زیر می باشد:

  • مطالعه ارتباط بین حجم اقلام تعهدی شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت اصلی.
  • مطالعه ارتباط بین اجزای اختیاری اقلام تعهدی شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت اصلی.
  • مطالعه ارتباط بین اجزای غیر اختیاری اقلام تعهدی شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت اصلی.

2-4-1)اهداف کاربردی پژوهش

شرکت­های سرمایه گذاری، تحلیلگران بازار سرمایه، کارگزاران بورس اوراق بهادار و همچنین تدوین کنندگان استانداردهای حسابداری بعنوان اصلی­ترین کاربران این پژوهش بوده و می توانند نتایج این پژوهش را در تصمیم گیری­های خود مورد بهره گیری قرار دهند.

پایان نامه مطالعه ارتباط رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت

پایان نامه مطالعه ارتباط رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت

پایان نامه - تز - رشته حسابداری