ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

روش­های سرمایه­­گذاری در بورس اوراق بهادار

مطالعاتی که در مورد روش­های سرمایه­گذاری در بورس اوراق بهادار صورت می­گیرد را می­توان در سه حوزه مورد مطالعه قرار داد( ابزری، 1380):

 

2-14-1- روش نموداری[1]

روش نموداری به عنوان یک روش سرمایه­گذاری در اوراق بهادار، از اوایل قرن بیستم شکل گرفت. در این روش فرض بر این می باشد که با مطالعه طریقه قیمت­ها و حجم مبادلات اوراق بهادار در گذشته، می­توان روندی شبیه به گذشته برای آینده تصور نمود. گروهی بر این باور هستند که می­توان با مطالعه  وضعیت گذشته، شرایط آینده را پیش­بینی نمود و معتقد هستند که مطالعه  طریقه قیمت­های گذشته، حاوی اطلاعاتی می باشد که برای پیش­بینی وضعیت آینده مفید می باشد. اساس کار این گروه بر تدوین نمودارهای ویژه­ای برای مشخص کردن طریقه بازار می­باشد و از این نظر آن­ها را چارتیست­ها می­نامند. چارتیست­ها با بهره گیری از روش­های خاصی مانند فیلتر و آزمون گردش به مطالعه قیمت­ها می­پردازند و از نتایج آن جهت عرضه و تقاضای انواع اوراق بهادار بهره گیری می­کنند( ابزری، 1380).

 

 

 

 

2-14-2- روش اصولی[2]

آخرین روش سرمایه­گذاری مورد مطالعه، روش اصولی می باشد. در این روش، فرض بر این می باشد که سرمایه­گذار بر اساس تجزیه و تحلیل چهارگانه در خصوص ارزش اوراق بهادار، اقدام به سرمایه­گذاری می­نماید. تجزیه و تحلیل­های چهارگانه بر اساس مطالعه شرایط اقتصادی کشور، وضعیت صنعت مربوط، شرکت مورد مطالعه و اوراق بهادار آن انجام می­گیرد. بر اساس این روش سرمایه­گذار زمانی اقدام به نگه­داری اوراق بهادار می­نماید که بازدهی بالایی داشته باشد و موقعی اقدام به فروش می­نماید که قیمت اوراق بهادار به بیش از ارزش واقعی آن رسیده باشد. پس در این روش دوره نگه­داری اوراق بهادار نسبتاً طولانی می باشد ( ابزری، 1380).

 

2-14-3- روش پورتفولیو (سبد سهام)

یکی دیگر از روش­های سرمایه­گذاری، که در جهت مقابل روش نموداری و دیدگاه چارتیست­ها قرار دارد، روش پورتفولیو می­باشد. مبنای اصلی در روش پورتفولیو، که حدوداً از دهه­ی 1930 شروع گردید، تأکید بر تصادفی بودن رفتار قیمت­ها می باشد. پس از سال­های 1960 ، پژوهش­ها از شکل آماری مطالعه رفتاری قیمت­ها به ویژگی­های اقتصادی بازارسهام که موجب بروز تغییرات تصادفی می­گردد سوق پیدا کرده و آن موضوع سبب پیدایش نظریه بازار کارای سرمایه گردید. در این روش قیمت­های مشخص شده اوراق بهادار بر اساس آخرین اطلاعات مطرح شده معین می­گردد و تغییرات قیمت اوراق بهادار بر اساس اطلاعات مذکور به­شکل تصادفی پیرامون ارزش واقعی آن­ها رخ می­دهد. به بیانی دیگر، پیش­بینی قیمت­های اوراق بهادار امری غیرممکن بوده و تغییرات قیمت در حوالی ارزش واقعی خود به گونه تصادفی سیر می­کند. همچنین، اطلاعات مربوط به بازار و تک­تک سهام بورس در دسترس همه علاقه­مندان قرار می­باشد. ضمناً، هیچکس نمی­تواند به گونه مرتب بازده اضافی به دست آورد( ابزری، 1380).

[1]– Technical

[2]– Fundamental

سوالات یا اهداف پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

  • اهداف پژوهش:

با در نظر داشتن موضوع پژوهش و مطالعه ارتباط بین نسبت­های مالی و بازدهی پورتفوی سهام، اهدافی که در این پژوهش دنبال می­گردد عبارت می باشد از:

  1. تعیین ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت قیمت به سود (P/E) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  2. تعیین ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت قیمت به فروش (P/S) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  3. تعیین ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت قیمت به ارزش دفتری (P/B) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  4. تعیین ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت قیمت به جریان نقدی هر سهم (P/CF) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  5. تعیین ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت ارزش دفتری به سود (B/E) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  6. تعیین ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت جریان نقدی به سود (CF/E) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  7. تعیین ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت سود به فروش (E/S) آن در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری